------ -DOPRAVA PO ČR-
----- DPD, Česká pošta
------od 2000 Kč - zdarma
- -------VÝDEJNÍ MÍSTA-
----- Uloženka, Pošta
-----od 1500 Kč - zdarma
¨
Čaje jsou známé a užívány do vzdálené minulosti. Nejdříve měly spíše praktické využití příznivých účinků na organismus. Později se bylinné lístky začaly sušit a zpracovávat na jemný čajový prášek. Čaj byl nejdříve používán k meditacím a léčení. Popularita čaje rostla a měnily se postupy zpracování a pěstování. Vznikaly tak různé druhy čaje jako zelené, černé, bílé, bylinné a jiné.
V současnosti maji čaje širší využití - uklidňující, prohřívací, osvěžující, povzbuzující nebo slouží i jako dárek blízké osobě.
Kvalita čaje klesá s částí rostliny, ze které je sklízen (nejkvalitnější jsou nejmladší lístky na konci rostliny) a se stupněm zpracování. Nejlépe je užívat čaj sypaný, ať už zelený nebo bylinkový, případně černý. Sáčkový čaj je sice lépe dochucen a obsahuje na první dojem příjemná aroma, nedosahuje ale takové kvality a účinky jako čaje sypané. Správná příprava spočívá v použití čerstvé vody a mírném zahřátí čajové konvice. Doporučena je jedna lžíce sypaného čaje na osobu a čaj by neměl být míchán dřevěnými nástroji.
Na účinky čaje má vliv délka louhování. Neplatí však, že delší louhování znamená lepší čaj, takový čaj naopak působí trpce a hořce. Síla čaje je dána především jeho kvalitou a množstvím. Pro podporu soustředění louhujeme čaj nejdéle dvě minuty, tím se zvýrazní obsažený kofein. Pro podporu trávení louhujeme o něco délě ( a to 4-5 minut), tím se uvolní více tříslovin.
Káva se vyrábí z kávových zrn. Kávová zrna se získávají z plodů kávovníku (tzv. kávových bobulí). Kávové bobule na každém keři nedozrávají ve stejnou dobu, z toho důvodu je stále velmi populární ruční sklizeň. Zpracování kávových bobulí probíhá tak, že se odstraní obaly a získá tak čistá surová kávová zrna zelené barvy. Získání kávových zrn se děje suchým nebo mokrým postupem. Mokrým postupem dochází k dokonalému oddělení nezralých, přezrálých a jinak nekvalitních plodů od bobulí plně vyzrálých. To má velký vliv na konečnou jakost kávy (tzv.praná káva). Suchým postupem jsou zpracovávány všechny sklizené bobule - zralé, nezralé, nekvalitní, zaschlé). tento postup se využívá zejména v Brazílii, Arábii a Indii.
Vytříděná kávová zrna jsou pak zpracována pražením a mletím do podoby konečné kávy jak ji známe. Proces pražení a zpracování pak také výrazně ovlivňuje kvalitu kávy.
Existuje okolo 50 druhů kávovníku, pouze některé plody se používají k výrobě kávy, jde o kávová zrna. Jedná se o Coffea arabica (Etiopie) s menším obsahem kofeinu, Coffea robusta canephora (Indonésie) s vysokým obsahem kofeinu a výrazným aroma, Coffea exelsa (Brazílie), odolná a aromaticky příjemná, Coffea liberica (Libérie) s trpkou chutí - především do směsí.